دکتر جعفرزاده در پیامی هفته جهانی شیرمادر را تبریک گفت

۱۱ مرداد ۱۴۰۱ | ۰۹:۰۵ کد : ۲۰۸۳۷ اخبار
تعداد بازدید:۱۶۳
دکتر جعفرزاده در پیامی هفته جهانی شیرمادر را تبریک گفت

دکتر جعفرزاده در پیامی هفته جهانی شیرمادر،(۱۰ -۱۶مرداد) را تبریک گفت،متن پیام به شرح ذیل میباشد:

همه ساله اول آگوست که‌ به نام روز جهانی شیرمادر نامگذاری شده است، در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می شود. اهمیت تغذیه طبیعی نوزاد سبب شده تا از سوی سازمان بهداشت جهانی و یونیسف همه ساله از ۱۰-۱۶مرداد به عنوان هفته جهانی و روز جهانی شیرمادر تعیین شود. شعار امسال قدمی به جلو برای تغذیه شیرخوار با شیرمادر:آموزش و حمایت می باشد. 

تغذیه با شیر مادر به عنوان یک تغذیه مناسب در بهبود امنیت غذایی و کاهش نابرابری ها و مطلوب ترین و ایمن ترین روش تغذیه شیرخواران حتی در بحران هاست. 

تغذیه با شیرمادر زمینه ساز سلامت جامعه ، توانمندسازی والدین و حق اساسی همه کودکان تا ۲سالگی است تغذیه نوزاد با شیرمادر از ساعت اول تولد با حمایت از مادر و تماس پوست با پوست در اتاق زایمان سبب‌ کاهش خطر ابتلا به عفونت در ساعت اول عمر می شود. 

مادران باید بدانند که‌ هیچ چیز جایگزین شیرمادر نمی شود و شیرمادر علاوه بر تغذیه در افزایش بهره هوشی کودک نیز موثر می باشد.با امید به اینکه مادران عزیز سرزمینمان با اولویت دادن تغذیه انحصاری باشیر مادر تا دو سالگی در کنار اجرای مهارتهای فرزند پروری  و دریافت به موقع مراقبتهای کودکان از مراکز  و پایگاههای بهداشتی بتوانند نقش همیشگی خود را در تحویل نسلی جوان وپرنشاط و آینده ساز به کشور عزیزمان ایفا نمایند.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل


نظر شما :