آموزش همگانی فناوری اطلاعات ۶

۱۵ نکته در مورد کامپیوتر که اگر ندانید باعث خنده می شود (بخش دوم)

۱۵ شهریور ۱۴۰۰ | ۲۳:۳۶ کد : ۱۶۸۳۶ اخبار
تعداد بازدید:۳۶۹
در این بخش می خواهیم به برخی از اطلاعات عمومی و کاربردی کامپیوتر بپردازیم
۱۵ نکته در مورد کامپیوتر که اگر ندانید باعث خنده می شود (بخش دوم)

باسمه تعالی

سلام علیکم

باصلوات بر محمد و آل محمد (ص) و بااحترام، و عرض ارادت حضور همه همکاران عزیز با ششمین دوره آموزش همگانی فناوری اطلاعات در خدمت شما هستیم.

جلسه امروز 15    نکته در مورد کامپیوتر که اگر ندانید باعث خنده می شود:

بخش دوم و پایانی

9- تفاوت وبلاگ و وب سایت: «وبلاگ» از جمله چیزهایی است که تعریف دقیقش یکم سخته. یک باور اشتباه اینه که یک وب سایت یک آدرس مستقل دارد، مثلاً تنها کاربران عضو سایت قادر به مشاهده لینک ها هستند. عضویت در سایت / ورود به سایت یک سایت است اما microsoft.blogfa.ir یک وبلاگ است. این تعریف اشتباه است. وبلاگ جایی است که (عموماً ) یک نفر یادداشت هایی می‌نویسد. این یادداشت ها می‌توانید شخصی، تخصصی یا عمومی باشد. وبلاگ ها بر پایه یکی از برنامه های مدیریت محتوا نظیر وردپرس یا مووبل تایپ هستند. همچنین می‌توانند روی سرویس دهنده های وبلاگ آنلاین باشند مثل Blogspot یا Persianblog و که در این صورت آدرس آنها به شکل EsmeWeblog.Persianblog.ir و در می آید. اما می‌توانند آدرس شخصی هم داشته باشند. مثل Zangoole.com که یک وبلاگ است. اکثر وبلاگ ها شامل بخش نظرات هم هستند که خوانندگان از این طریق با نویسنده در ارتباط هستند و نظر خودشان را به اطلاع نویسنده می‌رسانند. هم وبلاگ و هم وب سایت می‌تواند متعلق به یک نفر، چند نفر یا یک شرکت هم باشد. در نتیجه مالکیت یا مخاطب یک نشانه برای تمیز دادن وبلاگ از وب سایت نیست. اما عموماً وبلاگ متعلق به یک نفر است و شما با ورود به آن می‌دانید که در حال خواندن نوشته چه کسی هستید . وبلاگ ها عموماً غیر رسمی تر از وب سایت ها هم هستند. یک تفاوت دیگر هم این است که وب سایت ها عموماً سرویس یا محصول خاصی دارند اما وبلاگ ها حداقل مستقیماً سرویسی ارائه نمی‌کنند و فقط حاوی نوشته های نویسنده هستند.

10- دومین، دامین یا دامنه: ببینید خودتان را درگیر نکنید، خیلی ساده است. اسم هر سایت (آدرسی که تایپ می‌کنید که واردش شوید) دامنه آن سایت است. مثلاً دامنه یاهو yahoo.com است. برای داشتن این نام ها باید نام مورد نظر آزاد باشد و مبلغی را سالیانه پرداخت کنید تا به نام شما ثبت شود. توجه کنید که مثلاً در مثال یاهو، کل عبارت “Yahoo.com” دامنه است، نه فقط “Yahoo” در نتیجه “Yahoo.net” هم یک دامنه جدا است که می‌تواند متعلق به فرد دیگری باشد، همچنین “Yahoo.org” واما خوب شرکت های بزرگ تمام دامنه های اسم شرکت شان را به نام خودشان ثبت می کنند

11- هاست یا هاستینگ :هاست، هاستینگ یا Host یعنی فضایی که فایل های یک سایت اینترنتی روی آن قرار می‌گیرد. هر چیزی که شما روی یک سایت می‌خوانید باید روی یک کامپیوتر واقعی در یک جایی از دنیا وجود داشته باشد. این فضا ها هم توسط شرکت ها فروخته می‌شود. در نتیجه اگر می‌بینید می‌گویند «هاست 100 مگابایتی» یعنی به شما 100 مگابایت فضا می‌دهند که فایل های سایت تان را در آن نگهداری کنید.

12- پروکسی همان فیلتر شکن نیست: پروکسی (****) همان فیلتر شکن نیست و هیچ ربطی هم به فیلتر شکن ندارد. به کامپیوتر اصلآ فکر نکنید، پروکسی می‌دانید مثل چیست؟ مثل اینکه من زنگ بزنم به شما بگم «اگر می‌تونی سر راه برو فلان کتاب فروشی ببین این کتاب را داره؟» شما می‌روید و از همانجا به من زنگ می‌زنید می‌گویید «آره مثلاً فلان کتاب هست جلدش این رنگیه قیمتشم اینه…». این یعنی پروکسی. وقتی شما IP و Port پروکسی را در برنامه ای وارد می‌کنید یا از فیلتر شکن استفاده می‌کنید کامپیوتر شما به یک کامپیوتر دیگه در جایی از دنیا وصل میشه و اون کامپیوتر میره اون آدرسی که شما می‌خواهید را باز می‌کنه و به شما نشان میده .حالا اگر پروکسی شما در یک کشور خارجی باشه می‌تونه جاهایی بره که شما نمی‌تونید برید! خیلی واضحه نه؟

13- وی پی ان (vpn) همان فیلتر شکن نیست: نمی‌خواهم به ساختار vpn و بپردازم .بلکه می‌خواهم بر عکس خیلی ها ساده برای تان توضیح بدهم که خوب متوجه بشید.vpn یک نوعی از شبکه است که اطلاعاتی که در آن رد و بدل می‌شود به خاطر فرایند رمزنگاری قابل دیده شدن نیست .مثل چی؟ این سناریو را تجسم کنید، من و دوستم و شما با هم در یک اتاق هستیم .من و دوستم هر دو علاوه بر فارسی به زبان چینی هم مسلط هستیم اما شما یک کلمه هم چینی بلد نیستید .حالا شما به من به فارسی می‌گویید «تو حق نداری راجع به آن موضوع با دوستت صحبت کنید».اگر من شروع کنم به چینی با دوستم حرف بزنم چی؟شما نمی‌توانید بفهمید من دارم راجع به چی حرف می‌زنم .اینکه vpn به عنوان یک فیلتر شکن استفاده می‌شود هم موردی مشابه است. «آن موضوع» همان سایت مسدود شده است و «زبان چینی» هم همان رمزنگاری شبکهvpn 

14- بیشتر همیشه بهتر نیست:رم و حافظه بیشتر همیشه الزاماً بهتر نیست .یعنی کلاً این عدد ها هر چقدر بزرگتر می‌شوند الزامی نیست که بهتر شوند. چرا؟به دلایل مختلف، مهم ترینش اینکه خیلی اوقات کامپیوتر شما توان استفاده از آن مقدار عظیم RAM را اصلاً ندارد به عنوان مثال، اکثر افراد از ویندوز های 32 بیت استفاده می‌کنند که توان استفاده بیشتر از 4 گیگ رم را ندارند یعنی اگر شما 8 گیگ رم هم داشته باشید هیچ فرقی نخواهید دید پس اگر از نحوه کار یک دستگاه آگاه نیستید حواستان جمع باشد که پول تان را بی خود هدر ندهید  .برای استفاده بیشتر از 4 گیگ رم باید از سیستم عامل های 64 بیت استفاده کنید .مثلاً         Windows 10 .x64 Ultimat

 15- قوی بودن یکی از اجزای کامپیوتر ضعیف بودن جزئی دیگر را جبران نمی‌کند :این هم از جمله اشتباهاتی است که از خیلی ها تا به حال شنیده ام .هر عضو کامپیوتر وظیفه منحصر به فرد خودش را دارد و قوی بودن یک جز، مثلاً RAM ضعیف بودن CPU را جبران نمی کند .مثلاً شنیده ام که می‌گویند «این بازی 2 گیگ رم می‌خواد ولی اگر CPU ات قویه با 1 گیگ هم جواب میده» که کاملآ اشتباه است.

مدیریت آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه


نظر شما :