رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و مدیر کل بهزیستی از مراکز نگهداری سالمندان در اردبیل

۰۷ مهر ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۷ کد : ۸۴۵۲ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۶۲۹
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و مدیر کل بهزیستی از مراکز نگهداری سالمندان در اردبیل

به گزارش وب دا دانشگاه علوم پزشکی اردبیل.

همزمان با هفته گرامیداشت سالمندان، دکتر قدرت اخوان اکبری ، مدیرکل بهزیستی و جمعی دیگر از کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل امروز با حضور در مرکز نگهداری سالمندان ،ضمن تفقد و دلجویی از سالمندان ،وضعیت بهداشتی درمانی ارائه شده در مراکز نگهداری سالمندان را مورد بررسی و ارزیابی قرار دادند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در این بازدید به سیاست‌های جمعیتی ابلاغی مقام معظم رهبری درفرهنگ سازی جهت احترام و تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تامین سلامت ونگهداری آنان در خانواده اشاره کرد و گفت: با توجه به نرخ رشد جمعیت سالمندان کشور پیش‌بینی می‌شود  رقم سالمندی در کشور ما تا سال ۱۴۳۰ به ۲۸ میلیون نفر برسد که این موضوع برای ارائه دهندگان خدمات بهداشتی درمانی و هم برای اعضای خانواده و جامعه که سالمندان زندگی می کند یک چالش مهم محسوب می گردد .

دکتر قدرت اخوان اکبری ادامه داد: با رعایت شیوه زندگی سالم میتوان سالم پیر شد یا در صورت وجود بیماری عوارض آن را کنترل کرد و جلوی ناتوانی را گرفت.

وی اظهار داشت: اکنون تعداد سالمندان ثبت نام شده در سامانه سیب استان اردبیل ۱۱۵۴۸۸ نفر هست که ۱۱/۳ درصد جمعیت ثبت نام شده سالمند میباشد و از این تعداد ۴۸ درصدسالمندان را مردان و ۵۲ درصد را زنان تشکیل میدهند .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل افزود: مراقبت های ادغام یافته سلامت سالمندان در دو سطح غیر پزشک و پزشک در خانه‌های بهداشت، پایگاههای سلامت و مراکز جامع سلامت ارائه می گردد و در این خصوص در شش ماهه سال جاری سالمندان مراقبت شده به تعداد۳۳۲۸۹ نفر توسط غیر پزشک و ۱۴۰۱۸نفر توسط پزشک می باشد.

وی ادامه داد :این مراقبت ها شامل ارزیابی و تشخیص و درمان اختلالات فشار خون، ارزیابی و تشخیص و درمان اختلالات چربی خون ،سوء تغذیه و غربالگری های تغذیه، افسردگی و تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ می باشد.


( ۵ )