طرح سنجش فشار خون در بین ۶۳۰ هزار شهروند اردبیلی اجرا می شود

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۷:۰۰ کد : ۶۸۴۲ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۵۵
طرح سنجش فشار خون در بین ۶۳۰ هزار شهروند اردبیلی اجرا می شود

بابک نخستین در گفتگو با خبرنگار وب دا اضافه کرد: با توجه به خطرات و عوارض بیماری فشارخون و جلوگیری از شیوع آن در بین سنین مختلف، طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در کشور از نیمه دوم خردادماه اجرا خواهد شد که این طرح در بین جمعیت بالای ۳۰ سال استان اردبیل نیز به مرحله عمل درخواهد آمد.

وی با بیان اینکه براساس پیمایش استانداردهای سال ۹۵، هم اکنون بیش از یک سوم جمعیت این استان دارhی فشار خون شدید و خفیف هستند، ادامه داد: حدود ۳۹ درصد این افراد حتی از بیماری خود آگاهی ندارند و بالطبع تحت درمان نیستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل این موضوع را بسیار خطرناک و دارای عوارض جدی برشمرد و بیان داشت: اهمیت اجرایی این طرح نیز در شناسایی افراد بالای ۳۰ سال جامعه از بیماری احتمالی فشارخون خود و شروع درمان و اقدامات پیشگیری و جلوگیری از بروز عوارض ناشی از ناآگاهی است.

وی با بیان اینکه طرح بسیج ملی کنترل فشار خون خردادماه در سراسر کشور به مرحله اجرا گذاشته می‌شود، یادآور شد: اما در راستای فرهنگ سازی و اطلاع رسانی عمومی و بویژه آموزش و نیز ارتقا آمادگی شهروندان در زمان اجرا، مرحله اول این طرح از پنجشنبه به مدت سه هفته با هدف آگاهی دهی و فراهم کردن حضور تمام افراد بالای ۳۰ سال جامعه در زمان اعلام شده، آغاز شده است.

نخستین تصریح کرد: در مرحله دوم و اجرایی این طرح نیز که از نیمه دوم خردادماه به مدت سه هفته اجرا می‌شود، تمام افراد بالای ۳۰ سال جامعه، برای مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی، بیمارستان‌ها، پایگاه‌های ثابت و سیار، خانه‌ها و مراکز بهداشت و… به منظور کنترل فشارخون و ثبت آن در سامانه دعوت خواهند شد.

وی تاکید کرد که برای مرحله اجرایی این طرح، علاوه بر پذیرش و کنترل فشارخون افراد در مراکز درمانی و بهداشتی سطح استان؛ پایگاه‌های ثابت و سیار در مراکز شلوغ شهری نیز دایر خواهد شد تا تمام افراد واجد شرایط پوشش داده شود.

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در زمان اجرای طرح کنترل فشارخون، افراد دارای فشار خون بالای ۱۳ در این سنجش، جهت تأیید نهایی به مراکز درمانی و پزشکان مرتبط معرفی و ارجاع خواهند شد تا به صورت کامل مورد سنجش قرار گیرند.

وی با توجه به اهمیت کنترل و مقابله با این بیماری، از عموم شهروندان بالای ۳۰ سال استان اردبیل خواست که در زمان اجرای طرح ملی کنترل فشار خون که از نیمه دوم خردادماه آغاز خواهد شد، مشارکت و در مراکز سنجش حضور یابند.