مراسم طشت گذاری در مسجد امام علی (ع) دانشگاه

۱۲ مهر ۱۳۹۵ | ۱۲:۴۰ کد : ۵۳۸ اخبار اصلی اخبار دانشگاه اخبار
تعداد بازدید:۷۷۸
مراسم طشت گذاری در مسجد امام علی دانشگاه توسط هیئت انصار المهدی دانشجویان علوم پزشکی اردبیل با همکاری دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه با حضور دانشجویان، کارشناسان و اساتید همراه با سینه زنی و روضه خوانی برگزار شد.
مراسم طشت گذاری در مسجد امام علی (ع) دانشگاه

به گزارش روابط عمومی و خبرنگار وب دا:

حجت الاسلام و المسلمین معاضدی رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای استان در حاشیه این مراسم با تشریح نهضت عاشورایی حضرت اباعبدالله الحسین و فلسفه قیام ایشان مراسم طشت گذاری را یکی از قدیمی ترین سنتها و مناسک مذهبی اردبیل دانست و گفت: در این مراسم جمع کثیری از مردم اردبیل بخاطر یادبود صحنه کربلا و مروت و جوانمردی حضرت امام حسین (ع) در سیراب نمودن لشکریان حر شرکت می کنند.

حجت الاسلام معاضدی افزود: مراسم طشت گذاری مراسمی است سنتی که در ایام عزاداری عاشورا عمدتاً در شهر اردبیل برگزار می گردد و طشت های اب را که رمزی از فرات می باشد را به مساجد و خیمه ها می آورند و این به پیروی از اقدام حضرت امام حسین (ع) و یادآور رفتار جوانمردانه او در مقابل سپاه حر می باشد.

وی ادامه داد: در ارتباط با علل برگزاری طشت گذاری نظرات مختلفی وجود دارد اما اکثراً اعتقاد بر این است که با انجام این مراسم اهمیت اب و جایگاه آن در حادثه کربلا مورد توجه قرار گیرد. براساس روایتهای تاریخی در مسیر کاروان کربلا قبل از رسیدن به دشت نینوا سربازان حربن یزید ریاحی در منطقه ای به نام زباله راه بر کاروان بسته و حرکت آنها را متوقف ساخته اند در این محل حضرت ابا عبدالله الحسین علیرغم کمبود آب دستور می دهد طشت ها را توسط آبهای موجود در مشکها پرکنند که هم یاران امام حسین (ع) و هم سربازان حر از آن استفاده کنند و نیز احشام موجود در هر دو کاروان از آن سیراب شوند.

حجت الاسلام معاضدی افزود: این آئین مذهبی سالیان سال است شکوهمندانه در بزرگداشت جوانمردی آقا امام حسین (ع) برگزار می شود.

گفتنی است: مراسم سوگواری سرو سالار شهیدان در دهه محرم همه روزه از ساعت ۲۱ در مسجد امام علی (ع) دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با حضور دانشجویان، پرسنل و اساتید برگزار خواهد شد.