سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل همزمان با هفته جهانی سالمندان عنوان کرد: براساس‌ آمار ۱۰/۱ درصد جمعیت استان را سالمندان تشکیل می دهند

۱۰ مهر ۱۳۹۹ | ۲۰:۳۵ کد : ۱۲۸۲۱ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۴۲

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل،

دکتر شهرام حبیب زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان همزمان با هفته جهانی سالمندان در گفتگو با خبرنگار وبدا گفت: سالمندی معمولاً همراه با مشکلات مختلفی است که جنبه های جسمی، روانی و اجتماعی را در بر گرفته و با تحمیل هزینه های قابل توجهی همراه است.

با سالمند شدن جمعیت، برنامه ریزی و سیاست گذاری در جهت تغییر نقش سالمندان از افرادی وابسته به جمعیتی فعال از هر نظر، اجتناب ناپذیر است. وی گفت: حفظ تندرستی و سلامت سالمندان، امری امکان پذیر بوده و نباید بیماری و ناتوانی را جزء جدایی ناپذیر سالمندی دانست.

در این راستا مراقبت دوره ای سالمندان در کنار آموزش شیوه زندگی سالم می تواند با کاهش بار بیماری و افزایش امید به زندگی توأم با سلامت، به سالمندی سالم و فعال منجر شود.

دکتر حبیب زاده با اشاره به آمار سالمندان در کشور گفت: در سال ۹۵ براساس آخرین آمار، ۹/۲۸ درصد جمیعت کشور، سالمند بوده اند که این میزان در حال حاضر، به ۱۰ درصد رسیده است و وضعیت در کشور ما به گونه ای است که تا ۳۰ سال آینده، شاهد افزایش جمعیت سالمند به ۳۰ درصد خواهیم بود، یعنی در ۳۰ سال آینده، از هر سه نفر، یک نفر سالمند است. سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اظهار داشت: درصد سالمندان ثبت نام شده استان ۱۰/۱ درصد کل جمعیت می باشد که ۴۷/۸ درصد مرد و ۵۲/۲ درصد زن می باشد.

بیشترین سالمند در شهرستان کوثر ( ۱۵/۷ درصد) و کمترین سالمند در شهرستان پارس آباد ( ۷/۸ درصد )می باشد. دکتر حبیب زاده افزود: براساس بند ۷ سیاست های جمعیتی ابلاغی مقام معظم رهبری و با عنایت به اهمیت مقوله جمعیت در اقتدار ملی، نیاز است فرهنگ سازی برای احترام و تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان در خانواده و پیش‌بینی ساز و کار لازم برای بهره‌مندی از تجارب و توانمندی‌های سالمندان در عرصه‌های مناسب انجام شود.

وی با اشاره به شعار هفته جهانی سال ۹۹ تحت عنوان " کرونا فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان "گفت: پیشامد همه گیری کرونا فرصت مغتنمی است تا در راستای حفظ و ارتقاء سلامت و منزلت سالمندان، ایجاد شرایط لازم برای خود مراقبتی و دسترسی آسان به انواع خدمات و حمایتهای لازم، ارتقاء مهارتها و توانمندیها، مشارکت اجتماعی و آموزش شیوه زندگی سالم برای رسیدن به سالمندی پویا در کشور عزیزمان فعالیت نماییم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان تاکید کرد: باید آموزش لازم به سالمندان فامیل در این خصوص داده شود که در صورت تماس با افراد مبتلا به COVID-19 در خانواده یا فروشگاه و یا رخداد علائمی همچون سرفه، تب، تنگی نفس و یا بدن درد جدید طول کشیده، با سامانه ۴۰۳۰ تماس حاصل نمایند. همچنین لازم است سالمندان، مراجعات غیر ضروری به پزشک یا آزمایشگاه را به تعویق بیندازند و در صورت نیاز به مشاوره تغذیه یا مشاوره پزشکی در زمینه این بیماری با سامانه ۴۰۳۰ تماس حاصل نمایند.


( ۲ )