دکتر حبیب زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل همزمان با ۸ مهر روز جهانی #قلب عنوان کرد: بیماری های قلبی عروقی، اولین علت مرگ و میر در استان اردبیل

۰۸ مهر ۱۳۹۹ | ۱۶:۳۱ کد : ۱۲۷۹۰ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۸۴

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل،

دکتر شهرام حبیب زاده سرپرست دانشگاه همزمان با ۸ مهر روز جهانی قلب در گفتگو با خبرنگار وبدا گفت: سالانه ۱۷/۹ میلیون نفر در سراسر دنیا به علت بیماری قلبی عروقی فوت می کنند که ۳۱ درصد کل مرگ های جهانی و نیمی از مرگ های ناشی از بیماری های غیرواگیر را تشکیل می دهد.

در استان اردبیل نیز اولین علت مرگ و میر مربوط به بیماریهای قلب و عروقی می باشد که به دلیل مواجهه فرد با عوامل خطر این بیماری است. وی گفت: مطابق پیمایش عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر سال ۱۳۹۵، در استان اردبیل شیوع فشارخون بالا در جمعیت بزرگسال( ۱۸ ساله و بالاتر) ۳۴/۵٪ ، شیوع دیابت ۹/۴٪ ، شیوع کلسترول بالا ۲۳/۵٪ ، اضافه وزن و چاقی ۶۹/۳٪ ، مصرف دخانیات ۱۲/۹٪ و فعالیت فیزیکی نامناسب ۶۴٪ بوده که جزو عوامل خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی هستند.

دکتر حبیب زاده خاطرنشان کرد: در زمان بحران بیماری کووید ۱۹، بیماران قلبی عروقی با تهدید دو جانبه ای مواجه خواهند شد و نه تنها در معرض ابتلای نوع شدیدتر ویروس و عوارض وخیم تر هستند، بلکه ممکن است به علت ترس، از دریافت مراقبت های لازم خودداری کنند و این مسئله اهمیت اقدامات امسال در خصوص بیماری قلبی عروقی را دو چندان می کند.

وی با اشاره به شعار امسال روز جهانی قلب تحت عنوان " با تمام وجود از سلامت قلب مراقبت کنید " گفت: هدف از نامگذاری روز جهانی قلب این است که افراد بدانند چگونه می توانند با انتخاب شیوه زندگی سالم و چند تغییر ساده، سلامت قلب خود را حفظ کنند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اظهار داشت: پاندمی کووید ۱۹ سبب توجه بیشتر به حرفه کارکنان بهداشتی، نظام های مراقبت سلامت ملی و مسئولیت فردی ما برای سلامت خود و برای افراد آسیب پذیر در جامعه شده است و با توجه به نامعلوم بودن زمان پایان همه گیری جهانی کووید ۱۹، در حال حاضر مراقبت از قلب جزو اولویت های زندگی مردم است.

دکتر حبیب زاده در خصوص روشهای پیشگیری از حمله قلبی و سکته مغزی گفت: عوامل خطر بروز حمله های قلبی و سکته مغزی شامل مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، کم تحرکی و مصرف الکل است که در افراد مختلف به شکل فشارخون بالا، قند خون بالا، اضافه وزن و چاقی و خطرات تخریب کننده سلامت قلب تظاهر می کنند و در صورتی که این عوامل خطر، پیشگیری و کنترل شود، از ابتلا به بیماریهای فشارخون بالا، دیابت و اختلال چربی های خون و در نهایت از بیماریهای قلب عروقی پیشگیری خواهد شد.