تشریح عملکرد دانشگاه علوم پزشکی در طرح بسیج سلامت نوروزی استان اردبیل

۱۴ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۳:۴۵ کد : ۱۲۷۶ اخبار اصلی اخبار دانشگاه اخبار
تعداد بازدید:۵۲۴
طرح بسیج سلامت و امداد نوروزی با بسیج امکانات و عوامل بهداشتی درمانی و امدادی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل از۲۵اسفند شروع ودر ۱۴ فروردین ۹۶ پایان یافت، در این طرح مجموعه همکاران اعم از پرسنل اداری و درمانی بیمارستانها، پرستاران، تکنسین های فوریت های پزشکی، بازرسین بهداشت محیط، پزشکان دانشگاه شبانه روز جهت تامین سلامت مردم و مسافرین مجدانه و بی منت تلاش کردند و جای آن دارد که از این تلاشها و زحمات تقدیر نمایم.
تشریح عملکرد دانشگاه  علوم پزشکی در طرح بسیج سلامت نوروزی استان اردبیل

دکتر قدرت اخوان اکبری رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به تشریح عملکرد حوزه های مختلف دانشگاه در طرح بسیج سلامت نوروزی پرداخت و گفت: طرح بسیج سلامت و امداد نوروزی با بسیج امکانات و عوامل بهداشتی درمانی و امدادی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل از ۲۵ اسفند شروع ودر ۱۴ فروردین ۹۶ پایان یافت، در این طرح مجموعه همکاران اعم از پرسنل اداری و درمانی بیمارستانها، پرستاران، تکنسین های فوریت های پزشکی، بازرسین بهداشت محیط، پزشکان دانشگاه شبانه روز جهت تامین سلامت مردم و مسافرین مجدانه و بی منت تلاش کردند و جای آن دارد که از این تلاشها و زحمات تقدیر نمایم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل افزود: اقدامات بهداشت محیط قبل از شروع طرح سلامت نوروزی از اول اسفند ماه شروع و تا ۱۴ فروردین ادامه داشت.

دکتر اخوان اکبری به آمار پرسنل فعال و بازرسی های حوزه بهداشت تاکید کرد و افزود: در حوزه بهداشت تعداد ۱۲۵ بازرس بهداشت محیط و نیروی پشتیبان در قالب ۱۲ اکیپ نظارتی و ۱۱ اکیپ بازرسی، کلیه اماکن و مراکز حساس تهیه و توزیع و فروش مواد غذایی، محلهای اسکان، رستورانهای بین راهی و سرویسهای بهداشتی بین راهی و پمپ بنزینها و محل های اسکان مسافران نوروزی را مورد بازرسی قرار داد ند که در این خصوص از مجموع ۸۵۴۶ امکنه و مراکز حساس تهیه و توزیع و فروش مواد غذایی استان تعداد ۱۶۷۹۷ بازدید بعمل آمده و دراین مدت ۲۹ محل غیربهداشتی و فاقد صلاحیت از جمله ۱۶ محلی که اقدام به عرضه قلیان مینمودند تعطیل شده است و۶۵۱ اخطار موارد بحرانی و غیربحرانی به متصدیان صادر شده و ۱۸۱ متخلف از موازین و مقررات بهداشتی به مراجع قضایی معرفی شدند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل افزود: تعداد ۱۳۸۴ نمونه از مواد غذایی صنعتی و سنتی تهیه و درآزمایشگاه مواد غذایی مورد آزمایش قرار گرفته است و دراین مدت حدود ۲۶ تن مواد غذایی فاسد، تاریخ گذشته و غیرقابل مصرف جمع آوری و ضبط گردید که پس از مراحل قانونی با هماهنگی مراجع قضایی معدوم خواهد شد.

وی تصریح کرد: تعداد ۹۱۳ نمونه از آب آشامیدنی تهیه و مورد آزمایش قرار گرفته است که نتیجه ۹۹ درصد نمونه ها مورد قبول بوده است همچنین ۳۵۴۷ مورد کلرسنجی از آب آشامیدنی بعمل آمده که حدود ۹۸ درصد موارد مطلوب بوده است که در خصوص موارد نامطلوب با شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی هماهنگی بعمل آمده است.

دکتر اخوان اکبری ادامه داد: کلیه اماکن و رستورانهای بین راهی حداقل در طول طرح ۳ بار مورد بازرسی قرار گرفته است و سرویسهای بهداشتی کلیه پمپ بنزینها و همچنین محل های اسکان آموزش و پرورش برای مسافرین نوروزی مورد بازدید قرار گرفته و توصیه های لازم بهداشتی به متصدیان مربوطه ارائه شده است.

وی عنوان کرد: دراین ۴۳ روز تعداد ۱۹۳ بازرسی مشترک با سایر دستگاهها از جمله (صنعت و معدن و تجارت؛ دامپزشکی؛ تعزیرات حکومتی و اماکن نیروی انتظامی) صورت پذیرفته است و حدود ۲۳۴۳۵ نفر / ساعت درطول ۴۳ روز فعالیت انجام پذیرفته و حدود ۵۰۰۰ برگ پمفلت و استیکر آموزشی توزیع و ازتعداد ۷۶۲ مرکز عرضه قلیان ۴۷۵ مورد بازدید بعمل آمده است.

وی به اقدامات درمانی در مراکز بیمارستانی استان در طول طرح اشاره کرد و گفت:

از ۲۵ اسفند تا ۱۴ فروردین تعداد مراجعین به اورژانس بیمارستانها ۷۴۱۵۷ نفر بوده است که از این تعداد ۳۷۷۴ نفر در مراکز بیمارستانی بستری شده اند.

رئیس دانشگاه به عمل های جراحی انجام یافته در بیمارستانها اشاره کرد و گفت: تعداد ۱۶۷۹ عمل جراحی در مراکز آموزشی درمانی استان انجام پذیرفته است.

وی در ادامه گفت: در همین مدت تعداد پزشکان مقیم در بیمارستانها هر روز ۹۹ پزشک متخصص و در مجموع ۱۵۶۳ پزشک متخصص و عمومی بصورت فعال حضور داشتند.

دکتر اخوان اکبری تعداد ماموریتهای فوریتهای پزشکی استان را ۲۲۶۱ مورد عنوان کرد و افزود: در مدت اجرای طرح سلامت نوروزی تعداد ۱۷۹ مصدوم جاده ای و ۲۷۳ مصدوم شهری توسط عوامل اورژانس استان به مراکز درمانی منتقل شده اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تصریح کرد: تعداد بیماران جابجا شده توسط فوریت های پزشکی بین بیمارستانها ۱۲۲ نفر بوده است.

وی همچنین امار کشته شده ها در تصادفات جاده ای را در تعطیلات نوروزی را ۴ نفر عنوان کرد.